Lasy, góry i tereny zalesione w północnych i centralnych Chinach.
Eukarionty (Eukaryota)
Zwierzęta (Animalia)
Strunowce (Chordata)
Drapieżne (Carnivora)
Kotowate (Felidae)
Wygląd: Lampart chiński to średniej wielkości drapieżnik, osiągający długość ciała od 90 do 190 cm, z ogonem mierzącym około 60-110 cm. Masa ciała wynosi od 30 do 75 kg. Lamparty chińskie mają gęste, złocistożółte futro pokryte rozetkowymi cętkami, które zapewniają kamuflaż w ich naturalnym środowisku.
Tryb życia: prowadzą samotny tryb życia i są terytorialne. Każdy osobnik ma swoje terytorium, które oznacza za pomocą śladów zapachowych i drapania drzew. Są znane ze swojej elastyczności ekologicznej, co pozwala im przetrwać w różnorodnych siedliskach. Są doskonałymi wspinaczami i często spędzają czas na drzewach.
Pożywienie: są mięsożerne, ich dieta obejmuje głównie ssaki, takie jak jelenie, dziki, zające, a także ptaki i małe ssaki. Polują głównie nocą, używając swoich doskonałych umiejętności wspinaczkowych i skradania się, aby zaskoczyć ofiarę.
Rozmnażanie: rozmnażają się przez cały rok, ale szczyt sezonu rozrodczego przypada na zimę. Okres ciąży trwa około 90-105 dni, po czym samica rodzi od jednego do sześciu młodych, najczęściej dwa lub trzy. Młode rodzą się ślepe i bezbronne, otwierają oczy po około 10 dniach. Przez pierwsze kilka miesięcy życia pozostają w ukryciu, podczas gdy matka poluje i dostarcza im pożywienie. Około trzeciego miesiąca życia młode zaczynają towarzyszyć matce na polowaniach, a w wieku około 18-24 miesięcy opuszczają ją, aby znaleźć własne terytorium.
Ciekawostki: Lamparty chińskie są znane ze swojej siły i zdolności do przenoszenia ofiar większych niż one same na drzewa, aby chronić je przed innymi drapieżnikami. Mają wyjątkowo długi okres laktacji, a młode pozostają z matką przez około 18-24 miesiące. Lamparty są bardzo ciche i dyskretne, co utrudnia ich obserwację w naturalnym środowisku.
Status ochrony: Lampart chiński jest klasyfikowany jako gatunek narażony na wyginięcie (VU – Vulnerable) w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.