(Cyprinus carpio Koi)
Odmiana hodowlana pochodząca z Japonii. Nie występuje w naturze.
Jest to ozdobna odmiana karpia. Dorasta do 30-70 cm długości. Ciało ma wydłużone, wrzecionowate, z wieloma wariantami ubarwienia – jednolite lub białe w kolorowe plamy (pomarańczowe/czerwone/czarne…) – w wyniku selekcji uzyskano ponad 120 odmian barwnych. Odmiany różnią się także między sobą połyskiem i układem łusek. Otwór gębowy posiada wysuwaną górną szczękę i dwie pary wąsików.
Jest spokojny, inteligentny i łatwo się oswaja – potrafi nawet rozpoznać swoich opiekunów. Pokarmu szuka głównie w mule dennym – początkowo pobiera całe podłoże, następnie je wypluwa i zasysa ponownie, dzięki czemu pobiera tylko lekkie cząsteczki pokarmu właściwego, które opadają wolniej niż cząstki niejadalne. Łatwo jednak przyzwyczaić go do podpływania do powierzchni wody, w celu złapania unoszącej się zdobyczy. Jest odporny na niskie temperatury – zimą zmniejsza pobieranie pokarmu i wegetuje tak aż do wiosny.
Wszystkożerny, ale głównym składnikiem jego diety jest pokarm roślinny. Nie pogardzi jednak larwami owadów, ślimakami i innymi organizmami wodnymi.
W hodowli amatorskiej bardzo trudno go rozmnożyć. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 3-5 lat, samice 4-6 lat. Tarło odbywa się co roku w okolicach maja-czerwca, kiedy temperatura wody wzrasta powyżej 18 stopni Celsjusza. Do kopulacji dochodzi w płytkiej, silnie zarośniętej wodzie, gdzie samica składa ikrę (nawet kilkaset tysięcy jaj na raz), przyklejając ją do roślin i innych obiektów się tam znajdujących. Kijanki wylęgają się po 3-5 dniach i są specjalnie przystosowane do przyczepiania się do roślinności wodnej. Po ok. 1-2 tygodniach dochodzi do wchłonięcia pęcherzyka żółtkowego i maluchy zaczynają odżywiać się planktonem, a następnie po osiągnięciu ok. 2 cm długości – drobnym pokarmem roślinnym i fauną denną.
30-50 lat.
Jako odmiana hodowlana nie jest przypisany do żadnej kategorii ryzyka według kryteriów IUCN.
Nazwa koi jest skrótem z japońskiego słowa oznaczającego „karp brokatowy”. Wartość niektórych osobników może sięgać nawet kilku tysięcy euro.
Karp Koi, który dostanie się do wód naturalnych, traci kolorowe ubarwienie.