Występuje we wschodniej i południowo-wschodniej Australii.
Eukarionty (Eukaryota)
Zwierzęta (Animalia)
Strunowce (Chordata)
Łuskonośne (Squamata)
Agamowate (Agamidae)
Wygląd: Wokół głowy i grzbiet pokrywają ostre łuski, które tworzą kolczastą brodę, gdy podrażnione zwierzę nadyma podgardle. Ubarwienie zmienne, zależne od nastroju jaszczurki – od żółtoszarego oliwkowo-brązowego, gdy jest spokojna, do jaskrawożółtej z pomarańczowym w razie wzburzenia. Resztę ciała pokrywają małe i szorstkie łuski. Żyją ok 11lat.(maksymalnie do 20).
Tryb życia: Prowadzi dzienny tryb życia. Komunikują się ze sobą kiwaniem głowami, machaniem przednimi łapami i przysiadaniem na przednich łapach. W razie konieczności potrafią biec na tylnych nogach. Żyje samodzielnie, spotykając się z innymi osobnikami tylko na czas rozmnażania.
Pożywienie: Stawonogi, głównie owady (karaczany, świerszcze, szarańcza, mącznik młynarek) oraz części roślin (roszponka, rukola, trzykrotka)
Rozmnażanie: Pora godowa przebiega na początku października. Samice wygrzebują tunel, do którego składają 22 jaj w pergaminowatych osłonkach i zagrzebują je. Inkubacja przebiega ok. 89–96 dni w temperaturze ok. 26 °C. Po wyjściu z osłonek jajowych mierzą 9 cm. Po trzech miesiącach mają już 20 cm długości.
Ciekawostki: Jaszczurki z tego gatunku niejednokrotnie nazywane są „brodatymi smokami”, gdyż, rzeczywiście, ich wygląd może przypominać mityczne stworzenia, jakimi są smoki. Co ciekawe, charakterystyczna broda agamy, określana również jako worek gardłowy, może być wskaźnikiem różnych stanów emocjonalnych jaszczurki. W momencie, gdy jest ona zagrożona lub zestresowana, worek gardłowy zmienia swoją barwę na ciemnoszarą, a nawet czarną.
Status ochrony: Nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorię LC (najmniejszej troski).