Ogród Zoologiczny Zoo Safari Łódź

Wielbłądy Dwugarbne

Wielbłąd zdjęcia

Bactrian camel Camelus bactrianus

Królestwo: Zwierzęta.

Gromada: Ssaki.

Rząd: Parzystokopytne.

Rodzina: Wielbłąbowate.

Rodzaj: Camelus.

Gatunek: C. bactrianus.

IUCN: CR – krytycznie zagrożony (forma dzika)

Występowanie: centralna Azja.

Wygląd: Dymorfizm płciowy przejawia się w dużej różnicy wielkości. Samice są znacznie mniejsze i drobniejsze od samców. Osiągają 180-230cm w kłębie, długość ciała wynosi do 3,5m. Masa ciała jest bardzo zróżnicowana i mieści się w granicach 300 do nawet 1000kg. Długa i gęsta okrywa włosowa jest zróżnicowana kolorystycznie, od ciemnego brązu do piaskowego beżu.

Środowisko naturalne: Przede wszystkim stepy, ale wędrowny tryb życia sprawia, że spotykane są od skalistych masywów górskich do piaszczystych pustyni. Potrafi bytować w ekstremalnych temperaturach od -40oC do 40oC.

Pożywienie: Są roślinożerne, jedzą trawy i liście, ale również rośliny cierniste, suche i gorzkie, omijane przez inne gatunki zwierząt.

Zachowanie: Żyją w grupach liczących od 6 do 30 osobników, którym przywodzi jeden samiec alfa. Charakterystyczną cechą jest umiejętność życia bez wody przez długi okres czasu (nawet ponad miesiąc). Aby uzupełnić zapasy wody, potrafią jeść śnieg.

Ciekawostki: Baktriany hodowane są przede wszystkim dla mleka i jako zwierzęta pociągowe. W stanie dzikim zwierzę to uznane jest za krytycznie zagrożone, a największa taka populacja to około 1000 osobników na pustyni Gobi. Gdy znajdą się w ekstremalnych warunkach, bez dostępu do pokarmu, potrafią zjeść wszystko od padliny do wszelkiego rodzaju przedmiotów jakie znajdą: np. liny czy buty.