Asiatic reticulated python (Python reticulates)
Pytony to węże występujące w południowo-wschodniej części Azji. Przede wszystkim zamieszkują wilgotne lasy i łąki, ale spotkać je można również w okolicach ludzkich siedzib, nie wyłączając nawet tak dużych miast jak Bankok. Umiejętność doskonałego pływania sprawiła, że zasiedliły bardzo wiele wysp, zwiększając dodatkowo obszar swojego występowania.
Jak wszystkie pytony, nie są jadowite. Ich techniką jest duszenie. Potrafią cierpliwie czekać, aż ofiara się zbliży. Błyskawiczny atak następuje w ułamkach sekund. Wąż kąsa ofiarę, co stanowi dla niego punkt zaczepienia , następnie następuje owinięcie i zacisk. Kiedy ciało zdobyczy jest już unieruchomione, wąż zaczyna proces połykania. Zasadą jest, że im większy posiłek, tym dłużej wąż odpoczywa po jedzeniu i dłużej trwa przerwa między polowaniami. Pytony siatkowe słyną jednak z tego, że dzięki bardzo szybkiej przemianie materii, jedzą bardzo dużo i często, co pozwala im osiągać tak imponujące rozmiary.
W menu tych węży znajdują się ssaki i okazjonalnie ptaki. Młode osobniki pożywiają się głównie gryzoniam. W miarę wzrostu, ofiary są coraz większe. Osobniki zamieszkujące okolice ludzkich domostw, często zjadają zwierzęta gospodarskie i domowe, takie jak psy i koty. Największą , wiarygodnie udokumentowaną zdobyczą była stara, wycieńczona niedźwiedzica malajska. Nierzadko ofiarą padają ponad 60kg świnie. Na często zadawane pytanie czy są w stanie zjeść człowieka, odpowiedź jest twierdząca. Są udokumentowane doniesienia o takich przypadkach.
Jakiej są długości?
Są to najdłuższe węże na świecie. Przeciętna długość to 3-6m, ale zdarzają doniesienia o osobnikach nawet 10 metrowych, w tym potwierdzone było znalezienie w 1912 roku, na wyspie Celebes, węża mierzącego 9,76m. Rekordzistami wśród osobników utrzymywanych w niewoli są obecnie samica „Medusa”, mierząca 8m i ważąca prawie 140kg. Nieco mniejsza, lecz bardziej sławna była „Fluffy” z ogrodu zoologicznego w Stanach Zjednoczonych. Wymiary te sprawiają, iż pytony siatkowe są nawet kilkukrotnie silniejsze od dorosłego człowieka, dla którego stanowią realne zagrożenie. Gatunek ten bardzo szybko rośnie i w niewoli , przy dobrym karmieniu w ciągu roku potrafią osiągnąć przyrost ponad metra.
Czemu siatkowe?
Nazwa to tłumaczenie łacińskiej nazwy. Reticulatus to w tłumaczeniu „ jak sieć” i odnosi się to do wzoru znajdującego się na ciele węża. Zwierzęta na wolności mogą występować w różnych barwach, od żółtego, przez oliwkowy, szary do ciemnych brązów. Na takim tle występuje zygzakowaty wzór tworzący „siatkę”. Popularność i łatwość w hodowli sprawiły, że w warunkach domowych wyhodowano wiele genetycznych odmian barwnych, niejednokrotnie zupełnie nieprzypominające ubarwienie dzikie. Nasze trzy pytony prezentują następujące odmiany: „Super Tiger”, „Albino” oraz „Albino lavender”.