Senegalu i Gambii na wschód do Erytrei i Somalii oraz na południe do Konga, Angoli, północno-wschodniej Namibii i wschodniej Południowej Afryki.
Eukarionty (Eukaryota)
Zwierzęta (Animalia)
Strunowce (Chordata)
Drapieżne (Carnivora)
Mangustowate (Mangosta)
Wygląd: długość ich tułwia wynosi do 60 cm, ogon do 30 cm, waga do 1500 g. Mają czarne pręgi na futrze, sierść koloru od szarego po rudo-brązowe.
Tryb życia: To zwierzęta żyjące w grupach zwykle składających się z 10 do 20, ale w niektórych przypadkach nawet do 40 osobników. Grupa składa się z kilku dorosłych samców i samic, oraz młodych.
Pożywienie: Głównym pożywieniem są chrząszcze i wije, a także ich larwy. Zjadają także myszy, żaby, jaszczurki i jaja. Chętnie przeszukują odchodów dużych ssaków, np. słoni w poszukiwaniu resztek pożywienia.
Rozmnażanie: Wyprowadza dwa mioty w roku. Ciąża trwa 60 dni (1-6 młodych)
Ciekawostki: Potrafią upolować jadowite węże, takie jak żmije i kobry. Jako jedne z nielicznych ssaków są odporne na neurotoksynę, zawartą w jadzie węży. Kieszonki w ich receptorach nikotynowych acetylocholiny są ukształtowane tak, że zapobiegają przyłączeniu się do nich neurotoksyny.
Status ochrony: Nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorię LC (najmniejszej troski).