(Kobus leche)
Wschodnia Angola, Zambia, północna Botswana, południowe obszary Demokratycznej Republiki Konga. Zamieszkuje tereny bagniste, zalewowe, rejony porośnięte szuwarami lub trzciną, położone blisko rzek i jezior.
Dorasta do ok 100 cm w kłębie, waży ok. 70-120 kg (samce z reguły są większe). Sierść na grzbiecie barwy od orzechowej do brązowo-pomarańczowej, brzuch biały, nogi ciemne – czasem tylko na dystalnych odcinkach, niekiedy całkowicie czarne. Wokół oczu białe obwódki. Rogi występują tylko u samców, są lirowato wygięte, poprzecznie prążkowane.
Samce występują najczęściej pojedynczo, każdy posiada swoje terytorium, którego broni. Samice z młodymi tworzą otwarte stada, złożone zwykle z ok. 10-20 osobników, które poruszają się pomiędzy terytoriami samców. W okresie godowym grupy łączą się ze sobą – na jednym obszarze może znajdować się wtedy nawet 1000 osobników /km2. Antylopa ta świetnie pływa. W sytuacji zagrożenia ucieka do wody, gdzie potrafi nawet całkowicie zanurkować.
Trawa oraz rośliny bagienne i wodne. Podczas żerowania potrafi brodzić, zanurzona po brzuch w wodzie.
Okres godowy zbiega się z porą deszczową (grudzień-marzec). W tym czasie tworzą się haremy złożone z dominującego samca i kilku-kilkunastu samic, które zapładnia. Walki samców mają charakter głównie rytualny – polegają przede wszystkim na prezentacji rogów, wydawaniu chrząkających odgłosów i erekcji penisa. Rzadko dochodzi do starć, podczas których samce chodzą po okręgu oraz zderzają i barują rogami. Ciąża u samic trwa ok. 8 miesięcy. Rodzi się jedno młode, ważące ok 6 kg, które w początkowym okresie życia matka pozostawia ukryte w wysokiej trawie, wracając tylko co jakiś czas na karmienie.
15-20 lat
Kob liczi nie jest na razie gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorię NT (bliskie zagrożenia).