Zoo Borysew powstało w sierpniu 2008 roku. Początkowo Sawanna nad Nerem w województwie łódzkim zajmowała 15 ha powierzchni, którą zamieszkiwało jedynie 30 gatunków zwierząt dzikich. Od początku działalności Zoo gromadziło unikalne gatunki zwierząt afrykańskich. W 2009 roku dołączyły Białe Tygrysy Bengalskie. W tym samym roku w konkursie na najlepsze atrakcje turystyczne województwa łódzkiego organizowanym przez ROTWŁ, Zoo Borysew zajęło 3 miejsce. Z roku na rok powiększała się nie tylko powierzchnia Ogrodu Zoologicznego, ale i liczba eksponowanych zwierząt. W marcu 2011 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przyznał Zoo Borsyew status ogrodu zoologicznego i zezwolił na prowadzenie działalności pod nazwą „ZOO safari”.
Obecnie Zoo Borysew to ogród obejmujący swym obszarem 26 ha. Z roku na rok czynione są kroki, by ogród stale się powiększał z uwagi na liczebność zwierząt, ale przede wszystkim celem zapewnienia jak najlepszych warunków i komfortu do ich życia.
Ogród zoologiczny to przede wszystkim działalność sezonowa, ale Zoo Borysew to także oferta na zimę. W tym celu podjęto decyzję o przebudowie hali B, aby umożliwić zwiedzającym korzystanie z zoo w porze zimowej. Dzięki tej inwestycji każdy, kto wybierze się do Zoo Borysew, będzie mógł oglądać takie zwierzęta jak: żyrafy, aligatory, pelikany, tapira, krokodyle, antylopy, oryksy szablorogie, zebry, świnie rzeczne, afrykańskie oraz lwy białe i tygrysy białe, które są wizytówką tego miejsca. Ekspozycja ta zapewni Zoo Borysew urozmaicenie oferty ogrodu poprzez dostępność atrakcji zimą, co wpłynie na zwiększenie liczby odwiedzających zoo.
Kolejną inwestycją, którą ogród planuje zrealizować w najbliższych miesiącach jest Zespół Konferencyjny „Biały Lew”. To odpowiedź na oczekiwania i potrzeby odwiedzających Zoo Borysew. „Biały Lew” to nowy budynek z przestronną kuchnią i wyposażeniem oraz wydawką à la IKEA. Pozwoli to na usprawnienie obsługi klientów i szybką realizację zamówień (przewidywany wzrost o 50% w porównaniu z dotychczasową usługą). Poza gastronomią, inwestycja obejmie nowe toalety, przebudowę obecnego grill baru oraz bardzo ważny element w postaci sali konferencyjnej. Dzięki temu zoo stanie się miejscem organizacji spotkań biznesowych, integracyjnych, szkoleń, konferencji, forów tematycznych czy eventów zamkniętych. Zespół Konferencyjny „Biały Lew” to także miejsca noclegowe. W budynku zostanie utworzonych łącznie 8 szt. pokoi gościnnych. Warto zaznaczyć, że kompleks będzie funkcjonował przez cały rok, co umożliwi funkcjonowanie i przyjmowanie gości w także porze zimowej.
Zoo Borysew w swej działalności stawia przede wszystkim na komfort i zapewnienie doskonałych warunków dla mieszkających w nim zwierząt, dlatego kolejną inwestycją będzie organizacja wolier dla zwierząt drapieżnych (pumy, pantery chińskie, gepardy) na nowych działkach. Ww. zwierzęta planuje się sprowadzić z USA z Teksasu. To bardzo ważny punkt w ofercie Zoo Borysew, który z pewnością wzbogaci pakiet atrakcji dla odwiedzających.
Podsumowując, wszystkie powyższe inwestycje to priorytet w uatrakcyjnieniu oferty Zoo Borysew. Szczególnie istotnym elementem wdrożenia nowych rozwiązań jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. To dla nich zoo się zmieni, kładąc nacisk na podniesienie i usprawnienie jakości usług, stając się tym samym instytucją prokliencką. Na szczególną uwagę zasługuje realizacja działalności ogrodu zimą, co z pewnością będzie ciekawą alternatywą w kontekście zwiedzania zoo w porze letniej. Ponadto oferta zimowa zapewni zwiększenie przychodów firmy, a to z kolei pozwoli na opracowanie kolejnych koncepcji i rozwiązań, które uczynią to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym dla turystów, ale także dla zwierząt. Wszystkie powyższe plany inwestycyjne to zwrot ku rozwojowi, postawieniu na innowacje, nowoczesność i pionierskość, a przede wszystkim pozycjonowaniu się jako miejsce, dla którego najważniejsze są zwierzęta i ludzie.