Ogród Zoologiczny Zoo Safari Łódź

Tapir Anta

Tapir zdjęcia

Lowland Tapir Tapirus terrestris

Występowanie: Północna i centralna Ameryka Południowa.

Wygląd: Krępe i masywne zwierzę o ciemnobrązowym kolorze okrywy z jaśniejszym pyskiem. Okrągłe uszy mają charakterystyczne białe brzegi. Zwykle samice większe od samców. Długość ciała pomiędzy 180cm do 250 cm. Krótki ogonek ma 5-10 cm. Wysokość w kłębie między 77-108 cm . Średnia waga około 225 kg, może dochodzić do nawet 270kg.

Środowisko naturalne: Przede wszystkim lasy deszczowe, wzdłuż brzegów rzek. Spotykany na bagnach i obszarach zalewowych. Może zamieszkiwać również sawanny, o ile znajduje się wystarczający zbiornik wodny.

Pożywienie: Roślinność przybrzeżna, okazjonalnie wodna. Nie gardzą również owocami.

Zachowanie: Znakomicie pływają i nurkują, lecz także szybko poruszają się po suchym lądzie, nawet na terenach górzystych. Aktywne głównie nocą, bardzo często padają ofiarami różnych drapieżników, dlatego też, zwierzęta te przez większość dnia pozostają w ukryciu. Prowadzą samotniczy tryb życia, choć nie są terytorialne i nie bronią swoich areałów osobniczych.

Ciekawostki: Przestraszone, natychmiast chowają się pod wodą. Chwytnym nosem pomaga sobie przy pobieraniu pokarmu. Gatunek łatwo adaptuje się do warunków środowiskowych.