Alpaca Vicugna pacos

Królestwo: Zwierzęta.

Gromada: Ssaki.

Rząd: Parzystokopytne.

Rodzina: Wielbłąbowate.

Rodzaj: Vicugna.

Gatunek: V. pacos.

Występowanie: Ameryka Południowa.

Wygląd: Wysokość w kłębie wynosi do 100cm, a masa ciała około 60 do 80kg. Występują w dwóch odmianach okrywy włosowej: huacaya (włosy rosną prostopadle do ciała i zwierzę wygląda na „puchate”) oraz suri (włosy są dłuższe i opadają i kosmykach do ziemi). Mogą występować w wielu kolorach, jednomaściście lub w wszelkiego rodzaju łaty czy plamy.

Środowisko naturalne: Wysoko położone górskie płaskowyże.

Pożywienie: wszelkie trawy i liście, w warunkach hodowlanych uzupełniane sianem, warzywami oraz niekiedy zbożem.

Zachowanie: Żyją w ogromnych stadach, bez wyraźnej hierarchii, choć terytorialnie występują samce alfa. W obrębie grupy, trzymają się rodzinnie. W warunkach zagrożenia wydają bardzo głośne, alarmujące krzyki, a stado próbuje uciec. Gdy jest to niemożliwe, krzyki zamieniają się w „ryk” i podjęta jest próba odstraszenia intruza. Jeśli się to nie udaje, stado zmienia taktykę, próbując zadeptać drapieżnika (gdy grupa jest wystarczająco duża, a intruz mały). W przeciwieństwie do lam plują bardzo rzadko lub wcale.

Ciekawostki: Mają dużo mniejsze zapotrzebowanie na pożywienie od innych zwierząt ich wielkości. Wełna alpak uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Alpaki mogą mnożyć się ze wszystkimi innymi gatunkami należącymi do rodziny wielbłądowatych południowoamerykańskich, dając płodne potomstwo.