(Trachemys scripta elegans)
Ameryka Północna i Środkowa. Sztucznie introdukowany w Europie, Azji i Ameryce Południowej.
Karapaks owalny oliwkowo-zielony/brunatny, plastron żółty lub żółto-czarny. Ciało zielone/szare pokryte żółtymi prążkami. U tego podgatunku na skroniach znajduje się wybarwiony na czerwono pas skóry. Samce są mniejsze od samic, posiadają dłuższy ogon i pazury. Długość karapaksu od 12 do 30 cm, waga do 2 kg.
Stojące zbiorniki wodne.
Młode żółwie są drapieżnikami, wraz z wiekiem urozmaicają swoją dietę o rośliny wodne a także wpadające do wody owoce. Polują głównie na larwy owadów, mięczaki, skorupiaki i ryby.
Żółwie te wykazują dzienną aktywność. Typowym widokiem jest żółw wygrzewający się w słońcu na konarach/skałach wystających z wody. W razie niebezpieczeństwa natychmiast uciekają do wody. Odpowiednio karmione żyją 30-35 lat.
Płeć młodych żółwi zależy od temperatury inkubacji jaj. Gdy temperatura jest wysoka wykluje się więcej samców, samice wyklują się przy niższej temperaturze inkubacji. Umiarkowana temperatura zapewni równowagę pomiędzy płciami w lęgu.
Obecnie w UE jest zakaz handlu tym gatunkiem. Chcąc go trzymać musimy uzyskać zgodę GDOŚ. W latach 90 do naszego kraju ściągnięto ich z USA kilkaset tysięcy, wiele z nich zostało wypuszczonych na wolność gdzie żyje do dziś. Jeden ze 100 najbardziej inwazyjnych gatunków świata.