Większa część Ameryki Środkowej i Południowej, od północnego Meksyku po środkową Argentynę
Eukarionty (Eukaryota)
Zwierzęta (Animalia)
Strunowce (Chordata)
Łuskonośne (Squamata)
Dusicielowate,(Boidae)
Wygląd: Dorasta, w zależności od podgatunku i populacji, do 3–4 metrów. Samice są zazwyczaj o 30–50 cm dłuższe od samców. Osobniki hodowane w niewoli bardzo rzadko osiągają długość 3,5 metra, najczęściej nie przekracza ona 2,5 m. Charakterystyczną cechą boa dusiciela jest duża, szeroka głowa, która w kierunku pyska zwęża się w kształt klina. Szczęka górna i dolna nie są mocno połączone. Dzięki temu wąż może po prostu odczepić połówki szczęk podczas połykania pokarmu.
Tryb życia: Wąż aktywny nocą (w terrarium zwykle ożywia się po zgaszeniu oświetlenia), dzień spędza w kryjówkach.
Pożywienie: W naturze poluje na niewielkie ssaki, ptaki, płazy, gady, a nawet ryby. Jak wszystkie dusiciele, ofiarę dusi, a następnie połyka w całości. Trawienie zajmuje kilka dni, czas ten wąż spędza w ukryciu.
Rozmnażanie: Do rozrodu przystępuje od kwietnia do sierpnia. Ciąża trwa 100-200 dni. Samica rodzi od 20 do 60 młodych. Młode po urodzeniu mierzą 44-50 cm.
Ciekawostki: Prowadzi przeważnie naziemny tryb życia, jednak w poszukiwaniu pokarmu często wchodzi na drzewa. Za dnia większość czasu spędza w rozmaitych kryjówkach – jamach, pomiędzy korzeniami drzew itp. Często spotykany w okolicach zbiorników wodnych, wiele czasu spędza też w ich płytkich wodach.
Status ochrony: Nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorię LC (najmniejszej troski).