Naturalny zasięg występowania legwana zielonego rozciąga się od południowego Meksyku i Wysp Karaibskich (Grenada, Curaçao, Saint Vincent, Saint Lucia, Trynidad i Tobago, Utila) do środkowej Brazylii, Paragwaju i Boliwii.
Eukarionty (Eukaryota)
Zwierzęta (Animalia)
Strunowce (Chordata)
Łuskonośne (Squamata)
Legwanowate(Iguanidae)
Wygląd: Młode jaszczurki mają około 35cm dł. Osiągają od 1,5m do 2m długość . Mają dłuższy ogon od tułowia i ważąc od 13kg do 17 kg. Dorosłe samce są mniejsze od samic. Charakteryzuje je duża głowa z szerokim pyskiem i okrągłymi nozdrzami. Ich uszy wyglądają jak duże łuski, znajdują się po bokach głowy, a obok ich oczu znajduje się także tzw. oko ciemieniowe – umieszczony w okolicy ciemieniowej szczątkowy narząd, który pełni funkcję detektora ruchu.
Tryb życia: Większość czasu spędzają na drzewach, niektóre lubią zażywać kąpieli wodnej.
Pożywienie: Są roślinożerne. Mimo, iż spożywają przypadkowo owady, bo znajdują się one na roślinach to niezbyt dobrze trawią białko zwierzęce.
Rozmnażanie: Samica składa zazwyczaj od 20 do 70 jaj. Umieszcza je w samodzielnie wykopanej norze i nie opiekuje się nimi dalej. Z jaj po 10-15 tygodniach wykluwają się małe jaszczurki.
Ciekawostki: Potrafią upolować jadowite węże, takie jak żmije i kobry. Jako jedne z nielicznych ssaków są odporne na neurotoksynę, zawartą w jadzie węży. Kieszonki w ich receptorach nikotynowych acetylocholiny są ukształtowane tak, że zapobiegają przyłączeniu się do nich neurotoksyny.
Status ochrony: Nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorię LC (najmniejszej troski).