Ogród Zoologiczny Zoo Safari Łódź

Tygrysy Białe Bengalskie

Białe tygrysy

Panthera tigris

Rodzina: kotowate

Występowanie: Ciepłe i wiecznie zielone lasy liściaste w Indiach Bhutanie Nepalu Bangladeszu, Chinach. 

Wygląd: Dojrzały samiec osiąga długość do 290 cm( razem z ogonem) przy przeciętnej masie ciała 220-23 kg. Samice są mniejsze- osiągają do 250 cm długości i przeciętnie około 140 kg masy ciała. Swój kolor zawdzięczają rodzicom jeśli oboje SA nosicielami genu za niego odpowiedzialnego.   Osobniki albinotyczne o śnieżnobiałym kolorze futra, posiadające prawie nie widoczne pasy lub ich brak nazywane są „Królowymi Śniegu” Ich szata ma kolor zbliżony do skorupy jajka kremowy z szaro-brązowymi lub czarnymi pręgami. 

Pożywienie i polowanie: Większość tygrysów poluje nocą, skradając się od tyłu do ofiary. Mimo swoich rozmiarów, w trawie stają się niemal niewidoczne. W odległości kilku metrów od ofiary wyskakują i łapią ją szybkim ruchem. Mniejsze ofiary zabijają łamiąc kręgi szyjne, większym przegryzają gardło. Tygrys woli polować na większe zwierzęta, choć nie gardzi małymi jak np. żaby, myszy, ptaki. Poluje głównie na gaury lub bawoły. Zazwyczaj atakuje młode lub stare i chore zwierzęta, które stanowią łatwą zdobycz. Złowioną zdobycz tygrys zaciąga pod krzewy i jej resztki przykrywa liśćmi, gdyż może jeszcze do niej wrócić.

Ciekawostki: Tygrysy mieszkające w naszym ogrodzie to: samiec ARON - urodzony 1 września 2008 roku w Czechachoraz towarzyszące mu dwie samice - siostry: Manji i Safran urodzone 17 lipca 2012 we Francji.