Ogród Zoologiczny Zoo Safari Łódź

Bawoły Indyjskie

 

Bawół w ZOO

(Bubalus bubalis)

Pochodzenie: Gatunek pochodzi z południowo-wschodniej Azji, forma udomowiona hodowana jest w Australii, Ameryce Środkowej i Południowej i Europie.

Osiąga długość do 3m i wysokość około 180cm. Przy tych wymiarach masa ciała dochodzi do 1000kg. Samice są zwykle mniejsze. Zwierzę sprawia wrażenie zbitego i krępego. Masywne nogi, zakończone są szeroko rozstawionymi racicami. Rogi występują u obu płci, przy czym u samców są wyraźnie większe. Kolor skóry pokrytej rzadkimi, sztywnymi włosami może być kremowy, przez szarości do czarnego.

Bawoły są wszechstronnie wykorzystywane. Hodowane na skóry, mięso i mleko, ale również, ze względu na swoją ogromną siłę i łagodny charakter, jako zwierzęta pociągowe i juczne. Zwane są nawet „żyjącymi traktorami Wschodu”. Dostarczają też rozrywki jako zwierzęta wyścigowe (np. „Kambala” w Indiach) oraz biorące udział w walkach (np. „Ko Samui” w Tajlandii). Mimo, iż bawoły są chętnie i powszechnie utrzymywana na niemal całym świecie, ponad 95% całej populacji, nadal znajduje się w Azji, gdzie w wielu krajach stanowi najpopularniejszy gatunek gospodarczy. Mleko bawołów ma najniższą zawartość wody, a najwyższą tłuszczu, spośród wszystkich zwierząt mlecznych. Wykorzystywane jest do produkcji wysokiej klasy jogurtów i serów (na przykład słynny włoski ser mozarellla).

Młode urodzone 07.2015 r. i 09.2015 r.