Ogród Zoologiczny Zoo Safari Łódź

Psy Dingo

Dingo

Canis lupus dingo

Występowanie: Australia. Najnowsze badania wykazują, że najprawdopodobniej dzikie psy z południowo-wschodnich krańców Azji i wysp Indonezji również mogą należeć do tego podgatunku.

Wygląd: Od psa domowego, różni się licznymi szczegółami anatomicznymi, na przykad budową czaszki. Sierść  krótka, ale dość gęsta. U większości osobników barwa piaskowo-rdzawa, choć zdarzają się osobniki z zabarwieniem czerwonym, a nawet białe.

Środowisko naturalne: Od pokrytych śniegiem górskich lasów po pustynne równiny.

Pożywienie: Drapieżnik – poluje na drobne i średnie ssaki, ptaki, gady, większe bezkręgowce.

Zachowanie: Na terenach chłodniejszych dingo są aktywne głównie za dnia, w okolicach, gdzie temperatury są bardzo wysokie – prowadza nocny tryb życia. Zwykle widywane w pojedynkę, łączą się w grupy w okresie godowym oraz później, by wspólnie odchowywać szczenięta.

Ciekawostki: Dingo trafiły do Australii wraz z pierwszymi ludzkimi osadnikami najprawdopodobniej jako ich towarzysze. Wtórnie zdziczały i rozprzestrzeniły się po całym kontynencie. Dziś są traktowane zarówno jako groźne szkodniki, czyniące szkody w hodowlach owiec, jak również domowi pupile, łatwo oswajające się i zachowujące jak typowe psy domowe. Czasami dochodzi do krzyżowania się dingo ze zdziczałymi psami domowymi, co prowadzi do zaniku czystości genetycznej podgatunku. Srednia długość życia to 14 lat, najstarszy osobnik padł w wieku 24 lat.