Ogród Zoologiczny Zoo Safari Łódź

Zwierzę tygodnia

Zwierzę Tygodnia na dziś to... Waran papuaski :)

Nowogwinejski gad o imponujących rozmiarach i charakterystycznej, obłej głowie, przywodzący na myśl nawet – nie wahamy się tego powiedzieć – dinozaury! Jego drugą charakterystyczną cechą jest bardzo, bardzo długi ogon – nawet dwa razy dłuższy od ciała! I jeszcze jedna ciekawostka. Na końcu języka waranów (podobnie zresztą jak i wielu innych gadów) znajdują się receptory, które odpowiadają za zmysł... węchu. Zobaczcie nasze zdjęcia Warana papuaskiego:

Czytaj więcej...

W stałym cyklu „Zwierzę Tygodnia” prezentujemy Owcę Kameruńską!

Choć owce kameruńskie dotychczas nie doczekały się wzmianki u nas, zasługują na nią w pełni. Ich niezwykłą umiejętnością jest skoczność – w razie zagrożenia, potrafią podskoczyć na wysokość, która dwukrotnie przekracza ich własny wzrost. Przyjmują także bardzo sprytny sposób ucieczki – zamiast biec całym stadem w jedną stronę, rozbiegają się w różnych kierunkach.

Czytaj więcej...

Naszym cyklem „Zwierzę Tygodnia” zawładnął dziś... Struś nandu!

W Ameryce Południowej, na stepach i wielkich przestrzeniach pokrytych krzaczastymi zaroślami bytują duże ptaszyska o przepięknych, błękitnych oczach i długich rzęsach. Mają naturę stadną – żyją w grupach liczących nawet po 100 osobników, a każdy z samców tworzy sobie „harem”, liczący od kilku do kilkunastu samic. Ale trzeba też przyznać, że troskliwie opiekuje się potomstwem i sam buduje gniazdo! A oto nasze strusie nandu z Borysewa:

Czytaj więcej...

Kolejnym Zwierzęciem Tygodnia zostaje... Kózka miniaturowa!

Dorosłe kózki miniaturowe mają zaledwie ok. 50 cm w kłębie. Są maleńkie, z niewielkimi, zabawnymi różkami, a ich cudowny, przymilny charakter sprawia, że są wręcz uwielbiane przez dzieci. U nas mieszkają w Mini ZOO :) Co ciekawe – kózka miniaturowa nie jest rasą. To krzyżówka kilku ras. Fakt, czy dana kózka zostanie uznana za miniaturkę, czy nie, zależny jest tylko od jej wyglądu.

Czytaj więcej...

Zwierzęciem Tygodnia zostaje tym razem... Owca racka!

Już nieraz urządzaliśmy w ZOO SAFARI BORYSEW pokazowe strzyżenia tych niezwykłych ssaków. Charakterystyczną cechą owiec rackich jest bowiem bardzo okazała okrywa włosowa: wełna ma aż 30 cm długości i dosłownie zakrywa całe zwierzę. Efektowne umaszczenie – od ciemnego brązu po bardzo jasny beż i biel – stanowi dodatkowy walor pięknych owiec, hodowanych przede wszystkim właśnie dla wełny, a także dla mleka.

Czytaj więcej...