W ZOO SAFARI BORYSEW mamy już (i wkrótce – bo od najbliższego sezonu – pokażemy ją zwiedzającym) największą kolekcję dużych gadów w Europie! Składają się na nią krokodyle oraz aligatory. Musimy tu podkreślić, że aligator jest gatunkiem krokodyla, ale należy do rodziny aligatorowatych. Do charakterystycznych cech aligatora amerykańskiego zaliczyć należy siłę ścisku jego szczęk. Wprawdzie niektóre krokodyle potrafią zaciskać szczęki jeszcze mocniej, ale aligatory także należą do rekordzistów. 

Nowogwinejski gad o imponujących rozmiarach i charakterystycznej, obłej głowie, przywodzący na myśl nawet – nie wahamy się tego powiedzieć – dinozaury! Jego drugą charakterystyczną cechą jest bardzo, bardzo długi ogon – nawet dwa razy dłuższy od ciała! I jeszcze jedna ciekawostka. Na końcu języka waranów (podobnie zresztą jak i wielu innych gadów) znajdują się receptory, które odpowiadają za zmysł... węchu. Zobaczcie nasze zdjęcia Warana papuaskiego:

Choć owce kameruńskie dotychczas nie doczekały się wzmianki u nas, zasługują na nią w pełni. Ich niezwykłą umiejętnością jest skoczność – w razie zagrożenia, potrafią podskoczyć na wysokość, która dwukrotnie przekracza ich własny wzrost. Przyjmują także bardzo sprytny sposób ucieczki – zamiast biec całym stadem w jedną stronę, rozbiegają się w różnych kierunkach.

W Ameryce Południowej, na stepach i wielkich przestrzeniach pokrytych krzaczastymi zaroślami bytują duże ptaszyska o przepięknych, błękitnych oczach i długich rzęsach. Mają naturę stadną – żyją w grupach liczących nawet po 100 osobników, a każdy z samców tworzy sobie „harem”, liczący od kilku do kilkunastu samic. Ale trzeba też przyznać, że troskliwie opiekuje się potomstwem i sam buduje gniazdo! A oto nasze strusie nandu z Borysewa:

Dorosłe kózki miniaturowe mają zaledwie ok. 50 cm w kłębie. Są maleńkie, z niewielkimi, zabawnymi różkami, a ich cudowny, przymilny charakter sprawia, że są wręcz uwielbiane przez dzieci. U nas mieszkają w Mini ZOO :) Co ciekawe – kózka miniaturowa nie jest rasą. To krzyżówka kilku ras. Fakt, czy dana kózka zostanie uznana za miniaturkę, czy nie, zależny jest tylko od jej wyglądu.