Wprawdzie jej krewniaczka – alpaka – jest w ZOO SAFARI BORYSEW popularniejsza, ponieważ mieszka w Mini-ZOO i można ją pogłaskać, ale gdy nas odwiedzicie wiosną, zajrzyjcie także na wybieg tych lam. Wywodzą się one z Ameryki Południowej. Należą do wielbłądowatych i tak naprawdę są bardzo blisko spokrewnione z wielbłądami! Udomowione dawno temu, łagodne i pojętne, towarzyszą człowiekowi do dziś. Wykorzystuje się je w roli zwierząt jucznych, wykorzystywana jest także ich wełna, skóry, mięso oraz mleko, natomiast odchody służą za nawóz lub opał. 

W sezonie letnim jest często największą gwiazdą naszych Weekendów Tematycznych.Spotkanie z przesympatycznym, choć może nie najbardziej urodziwym mieszkańcem ZOO SAFARI BORYSEW chciały wygrać tłumy Odwiedzających! To zabawne zwierzę należy do ssaków nieparzystokopytnych. Mimo masywnej budowy, jest zwinne – doskonale radzi sobie na równinach, terenach górzystych, ale także...świetnie pływa! Woda jest dla niego znakomitą kryjówką przed niebezpieczeństwami.

Znacie je doskonale, ponieważ w ZOO SAFARI BORYSEW rodziły się już młode tego gatunku. Jeśli patrząc na Pekari nie jesteście w stanie określić, do jakiej rodziny należą, nie dziwimy się Wam. Są one bowiem spokrewnione i ze świniowatymi, i z hipopotamowatymi. Pekari nie gardzą żadnym pożywieniem, a w naturze łączą się w stada, których liczebność może osiągnąć nawet kilkaset osobników.

Patasy należą do małp. Są malutkie – ich ciało osiąga ok. 85 cm długości (nie licząc ogona, który jest niemal tej samej długości, co ciało). Zwinna sylwetka pozwala im bardzo szybko biegać. Pod tym względem patasy są wśród małp rekordzistami! A co jeszcze warto o nich wiedzieć? Ze względu na budowę, znakomicie radzą sobie na płaskim podłożu, na ziemi (to odróżnia je od innych małp, przystosowanych do życia głównie w koronach drzew). 

Ta południowoamerykańska papuga (którą spotkać można także w Ameryce Środkowej – ponieważ zasięg jej występowania sięga aż do Meksyku) jest znakomicie przystosowana do życia nawet w strefie wysokogórskiej. Choć najczęściej osobniki tego gatunku przebywają w dżungli, wśród kron drzew, to widuje się je również w Andach – na wysokości 3,5 tys. m.n.p.m.! Hodowlane ary zielone łatwo dają się oswoić. Szybko się uczą.