Ta niezwykła małpa nazywana jest „czterooką” - a to ze względu na oryginalną barwę powiek, które są... białe. Po zamknięciu oczu mangaba nadal wygląda zatem tak, jakby miała je otwarte. Ponieważ jednak skóra i sierść wokół oczu są ciemne, jasne zabarwienie powiek wykorzystywane jest do porozumiewania się z innymi osobnikami w stadzie.

Na naszej stronie internetowej zalotnie i porozumiewawczo mruga do Was ze zdjęcia. Tak, to właśnie on, kangur rudy – ponieważ oprócz kangurów walabia-Bennetta (białych) także on zasługuje na uwagę! Jeden z największych torbaczy żyjących na Ziemi. Ma ok. 1,4 m wzrostu, więc stojąc na tylnych łapach dorównuje niemal człowiekowi. 

Oczywiście wywodzi się z Madagaskaru i oczywiście żyje w stadach, złożonych z wielu osobników. Dominującą rolę odgrywają wśród nich samice. Czy wiecie, że lemury dość łatwo dają się oswoić? Ciekawa jest także historia nazwy „lemur”. Otóż: pochodzi ona od łacińskiej nazwy… „ducha”! 

O serwalach nie pisaliśmy od dość dawna – koniecznie musimy się poprawić :) Tym bardziej, że nie są to zwierzęta żyjące wyłącznie na wolności. Same serwale można udomowić, a ich krzyżówka z kotem domowym doczekała się nawet własnej nazwy, jako osobna rasa – to koty Savannah. W naturze serwale żyją w Afryce, prowadzą nocny tryb życia i są samotnikami.

W ZOO SAFARI BORYSEW od półtora roku mieszkają trzy przedstawicielki tego gatunku – szalone samice: Maggie, Winnie i Whoopie. To przesympatyczne naczelne, o przepięknych oczach, wyrazistym spojrzeniu i oryginalnym umaszczeniu (z charakterystyczną, białą plamą na podgardlu).  Koczkodany mają bardzo miłe i spokojne usposobienie, dlatego błyskawicznie podbiły nasze serca, a Odwiedzający ZOO pokochali je od razu! :D