Antylopy zdjęcia

Common eland Taurotragus oryx

Występowanie: Południowo-wschodnia Afryka

Wygląd: Dorosłe samce osiągają 160cm w kłębie i ważą 500-600kg. Samice są mniejsze o około 20cm przy wadze 340kg do 440kg. Elandy mają gładką okrywę włosową i szorstką grzywę. Samice są jasno brązowe, samce ciemniejsze, z szarawym odcieniem, który pogłębia się wraz z wiekiem. Obie płcie posiadają rogi, przy czym u samców są krótsze i grubsze.

Środowisko naturalne: Obszary trawiaste i górzyste i leśne oraz sawanna akacjowa

Pożywienie: Wszelkie trawy, okazjonalnie liście krzewów i drzew, a nawet bulwiaste korzenie.

Zachowanie: Żyją w stadach do 500 osobników, czasem spotyka się samotne samce. Prowadzą koczowniczy tryb życia, a aktywność wykazują o zmierzchu. Elandy bardzo często łączą się ze stadami zebr, antylop końskich i oryksów.

Ciekawostki: Samce używają rogów do popisowych walk w okresie godowym, samice do obrony młodych przed drapieżnikami. Elandy to największe i najwolniejsze ze współczesnych antylop na świecie, maksymalnie mogą biec z prędkością 40km/h i to tylko na krótkich dystansach. Zaskoczone, mogą podskoczyć na wysokość nawet 2,5m. Eland jest zwierzęciem herbowym miasta Grootfontein w Namibii. Hodowany na fermach w Stanach Zjednoczonych i Europie.