Ogród Zoologiczny Zoo Safari Łódź

Białe Lwy

białe lwy zoo Łódź

 

Białe Lwy

Sahim i Azira

White Lion Panthera leo krugeri

Występowanie: Afryka południowa. Okolice Parku Krugera.

Wygląd: Długość ciała to 2,5 m do 3 m, nie licząc długiego ogona. Samce są masywniejsze od samic, a ich waga dochodzi do 250kg. Charakterystyczną cechą odróżniającą płeć jest bujna samcza grzywa. Bardzo silnie rozbudowana muskulatura. Młode rodzą się śnieżno białe, z wiekiem kolor staje się delikatnie kremowy. Oczy mogą być złoto-brązowe lub niebieskie.

Środowisko naturalne: Obszary trawiaste, sawanny i półpustynnie.

Pożywienie: Wszelkie zwierzęta średniej wielkości, jak zebry, antylopy, bawoły, a nawet młode żyrafy.

Zachowanie: Polowanie polega na podkradaniu się do ofiary, atak następuje gdy lew jest na odległość skoku. Są to jedyne duże koty żyjące w stadach. Grupy liczą do 30 osobników.

Ciekawostki: Białe lwy nie są wyodrębnionym podgatunkiem, ani jak często się mówi albinosami. To odmiana barwna za którą odpowiedzialny jest jeden z genów. Oboje rodzice muszą go posiadać, niezależnie od własnego koloru. W 1975r znaleziono miot białych lwów i przewieziono do ogrodu zoologicznego w Pretorii. Większość osobników żyjących współcześnie została uzyskana w niewoli poprzez celowe kojarzenie par. W zasadzie nie występują na wolności gdyż przez swoją oryginalność stanowią cenny łup kłusowników, pojedyncze znajdowane lwiątka rodzą się zawsze w okolicach Parku Krugera.