Zajęcia edukacyjne - ZOO Borysew

W zależności od tematu, zajęcia edukacyjne prowadzimy w jednym z dwóch wariantów:
zajęcia na terenie ZOO oraz zajęcia w salach edukacyjnych.

Poniżej przedstawiamy naszą ofertę

Zajęcia edukacyine

POCZUJ SIĘ JAK OPIEKUN ZWIERZĄT! (od marca do listopada)

Żadne filmy i prezentacje nie dadzą dzieciom tak wiele, jak osobista OBSERWACJA ZWIERZĄT. Główną część zajęć stanowi przyglądanie się zachowaniu mieszkańców zoo – a to wszystko pośród wybiegów dla dzikich gatunków.

Zajęcia prowadzimy w salach dydaktycznych wyposażonych w INTERAKTYWNE POMOCE DYDAKTYCZNE i nowoczesny sprzęt. AUTORSKIE PROGRAMY dopasujemy tematykę lekcji nie tylko do wieku dzieci, ale także do materiału omawianego aktualnie w szkole.

Zajęcia prowadzą DOŚWIADCZENI PROWADZĄCY, którzy o zwierzętach i przyrodzie wiedzą niemal wszystko. To dydaktycy o wysokich kwalifikacjach, z doskonałym podejściem do dzieci i młodzieży.

GŁÓWNYM CELEM ISTNIENIA ZOO JEST OCHRONA GINĄCYCH GATUNKÓW ZWIERZĄT, DLATEGO DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ O NICH, UCZYMY JAK DBAĆ O NIE I NASZĄ PLANETĘ.

Zajęcia na terenie ZOO mogą być zorganizowane podczas wygodnej przejażdżki ZOO-kolejką, pieszej wycieczki z przewodnikiem lub w sali edukacyjnej.

 

TEMATY ZAJĘĆ:


Przegląd dzikich kotów w ZOO Borysew. Nasz Ogród Zoologiczny to jedyne miejsce w Polsce, w którym można oglądać białe lwy i białe tygrysy bengalskie. Będziemy wspólnie obserwować ich zachowanie, a jednocześnie opowiemy o zwyczajach dzikich kotów i o historii naszego stada – w tym lwiątka Malibu czy tygrysa Bogdana.

Nasz mały Madagaskar - charakterystyka żyraf, lwów i zebr w oparciu o bajkę „Madagaskar”. Podczas zajęć wybierzemy się na nasz mały Madagaskar, czyli teren, na którym żyją obok siebie Iwy, żyrafy, zebry i mandryle. Przy każdym wybiegu zatrzymamy się, by poobserwować zwierzęta, porównać je z postaciami z bajki, „Madagaskar” i porozmawiać o tym, jak naprawdę wygląda ich  codzienne życie w naturalnym Środowisku.

Nasz wodny świat, czyli charakterystyka krokodyli i aligatorów - jedynych gadów, które posiadają zęby. Stąd obserwujemy największą w Europie ekspozycję krokodyli oraz aligatorów. Uczniowie poznają ich zwyczaje – co lubią jeść, co najbardziej robić i jak się ze sobą komunikują.

Ciekawostki ze świata zwierząt, czyli czym mogą nas zadziwić podopieczni ZOO. Które zwierze ma najdłuższą szyję? A największą rozpiętość rogów? Który z mieszkańców naszego Ogrodu Zoologicznego ma największe serce, a który - najdłuższe nogi? W ZOO BORYSEW żyje wiele gatunków zwierząt-rekordzistów. Te zajęcia poświęcamy właśnie im.

Zajęcia sensoryczne dla dzieci ze szkół specjalnych. To spotkania skierowane szczególnie do dzieciaków, dla których dotyk jest ważniejszy niż słowo. Uczestnikom umożliwiamy bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Spotkania organizujemy w sali edukacyjnej z terrariami, albo w Mini ZOO.

Zajęcia edukacyjne w salach edukacyjnych

(OD MARCA DO LISTOPADA)

Uczestnicy korzystają z wygodnych sal edukacyjnych z terrariami i wolierami, w których mieszkają najmniejsi podopieczni naszego ZOO. Są to gatunki odpowiednie do pracy z dziećmi i przyzwyczajone do obecności człowieka. Dzięki temu bliskość obcych ludzi nie wywołuje u nich stresu a dzieci mogą je głaskać i dotykać.

 

TEMATY ZAJĘĆ:


W świecie gadów. W lekcji uczestniczą agama brodata, żółw stepowy oraz wąż mleczny. Uczniowie mogą przyjrzeć się im z bliska, a nawet pogłaskać .

W świecie ssaków. Podczas zajęć towarzyszą nam tenreki mniejsze (spokrewnione z jeżami), szynszyla oraz lotopałanka. Dzięki ich obserwacji, dzieci mogą poznać cechy ssaków i porównać je z innymi grupami zwierząt. Na zakończenie umożliwiamy dzieciom kontakt sensoryczny z małymi bohaterami lekcji.

Poznajemy różne okrywy ciała zwierząt. Dzięki obserwacji i dotykaniu eksponatów oraz żywych zwierząt, każde dziecko samodzielnie sprawdza, jakie są różnice pomiędzy sierścią, kolcami jeża, piórami oraz łuskami węża czy jaszczurki.

Roślinożerca, mięsożerca, ssaki, gady, płazy, czyli jak nasza fauna różnicuje się pod względem pożywienia. Podczas zajęć korzystamy z plansz edukacyjnych i przeprowadzamy doświadczenia – choćby karmiąc zwierzęta w terrariach. Obserwujemy je i to w jaki sposób pobierają pożywienie.

Rola opiekuna w Z00 - zadania i życiowe misje. Chętnie opowiadamy o pracy opiekunów w Ogrodzie Zoologicznym, przedstawiamy ich codzienne obowiązki, ale też fascynujące historie. Poznacie m.in. Iwa Lucky'ego i mandrylka Mikiego - osobniki, które po narodzinach zostały odrzucone przez matki i przeżyły dzięki troskliwej opiece, cierpliwości oraz wielkiemu zaangażowaniu pracowników ZOO BORYSEW.

Skąd się biorą młode zwierzęta, czyli jak to się dzieje w przyrodzie. Podczas zajęć w subtelny i w pełni profesjonalny sposób wyjaśniamy, jak rozmnażają się ssaki, gady, płazy i ptaki. Przedstawiamy ich rytuały godowe i to, w jaki sposób przychodzą na świat.

Poligamia i monogamia, czyli dlaczego lemur Julian ma trzy Żony, a lew Sahim tylko jedną. Co sprawia, że niektóre zwierzęta łączą się w pary na całe życie? Dlaczego natura zdecydowała o tym, że u niektórych gatunków samiec ma wiele partnerek? Zwyczaje fauny przedstawiamy na przykładach mieszkańców ZOO BORYSEW i zwierząt żyjących w naturze.

Czy zwierzęta rozmawiają, czyli komunikacja między nimi i ich opiekunami. Chcemy uświadomić najmłodszym, że porozumiewanie się nie jest cechą wyłącznie ludzką. Zwierzęta (nawet „milczące” ryby) rozmawiają miedzy sobą. W ramach zajęć uczestnicy uczą się jak odczytywać znaki, które nasi najbliżsi pupile wysyłają do nas na co dzień.

Galeria

Zobacz nasze zajęcia w sali edukacyjnej

Facebook Zoo Borysew
Instagram Zoo Borysew
Youtube Zoo Borysew
Jak dojechać Zoo Borysew
Zadzwoń do Zoo Borysew