Ogród Zoologiczny Zoo Safari Łódź

Mapa ZOO

 

 

Polecamy

Nowogwinejski gad o imponujących rozmiarach i charakterystycznej, obłej głowie, przywodzący na myśl nawet – nie wahamy się tego powiedzieć – dinozaury! Jego drugą charakterystyczną cechą jest bardzo, bardzo długi ogon – nawet dwa razy dłuższy od ciała! I jeszcze jedna ciekawostka. Na końcu języka waranów (podobnie zresztą jak i wielu innych gadów) znajdują się receptory, które odpowiadają za zmysł... węchu. Zobaczcie nasze zdjęcia Warana papuaskiego:

Choć owce kameruńskie dotychczas nie doczekały się wzmianki u nas, zasługują na nią w pełni. Ich niezwykłą umiejętnością jest skoczność – w razie zagrożenia, potrafią podskoczyć na wysokość, która dwukrotnie przekracza ich własny wzrost. Przyjmują także bardzo sprytny sposób ucieczki – zamiast biec całym stadem w jedną stronę, rozbiegają się w różnych kierunkach.

W Ameryce Południowej, na stepach i wielkich przestrzeniach pokrytych krzaczastymi zaroślami bytują duże ptaszyska o przepięknych, błękitnych oczach i długich rzęsach. Mają naturę stadną – żyją w grupach liczących nawet po 100 osobników, a każdy z samców tworzy sobie „harem”, liczący od kilku do kilkunastu samic. Ale trzeba też przyznać, że troskliwie opiekuje się potomstwem i sam buduje gniazdo! A oto nasze strusie nandu z Borysewa:

Dorosłe kózki miniaturowe mają zaledwie ok. 50 cm w kłębie. Są maleńkie, z niewielkimi, zabawnymi różkami, a ich cudowny, przymilny charakter sprawia, że są wręcz uwielbiane przez dzieci. U nas mieszkają w Mini ZOO :) Co ciekawe – kózka miniaturowa nie jest rasą. To krzyżówka kilku ras. Fakt, czy dana kózka zostanie uznana za miniaturkę, czy nie, zależny jest tylko od jej wyglądu.

Już nieraz urządzaliśmy w ZOO SAFARI BORYSEW pokazowe strzyżenia tych niezwykłych ssaków. Charakterystyczną cechą owiec rackich jest bowiem bardzo okazała okrywa włosowa: wełna ma aż 30 cm długości i dosłownie zakrywa całe zwierzę. Efektowne umaszczenie – od ciemnego brązu po bardzo jasny beż i biel – stanowi dodatkowy walor pięknych owiec, hodowanych przede wszystkim właśnie dla wełny, a także dla mleka.